Wyostrzanie zdjęć za pomocą palety Channels w Photoshop

Przedstawiony poniżej sposób wyostrzania zdjęć wymaga dostępu do palety Channels (Kanały). Jest to dość prosta metoda zamykająca się w kilku krokach, ale dająca ciekawe rezultaty.

Krok pierwszy

Otwórz program Photoshop, a następnie zaimportuj zdjęcie na którym chcesz pracować. Z górnego menu wybierz Image/Mode (Obrazek/Tryb) a następnie polecenie Lab Color (Kolor Lab).

Krok drugi

Teraz otwórz paletę Channels (Kanały) i zaznacz kanał Lightness (Jasność). Należy pamiętać, iż kanał Lightness (Jasność) zawiera jedynie informacje o jasności, czyli detalach obrazu, i jego modyfikacje nie mają żadnego wpływu na kolorystykę zdjęcia. Dlatego też poprzez wyostrzenie tylko tego kanału można uniknąć efektów ubocznych, które pojawiają się podczas silnego wyostrzania kolorowych zdjęć inną metodą.

Krok trzeci

Zastosuj teraz filtr Unsharp Mask (Maska wyostrzająca), posługując się następującymi ustawieniami (podane ustawienia są ustawieniami optymalnymi, ale oczywiście możesz z nimi poeksperymentować w zależności od materiału, na którym pracujesz):

Portrety: Amount (Wartość) – 150%, Radius (Promień) – wartość 1, Threshold (Próg) – wartość 10.
Krajobrazy: Amount (Wartość) – 65%, Radius (Promień) – wartość 3, Threshold (Próg) – wartość 2.
Uniwersalne: Amount (Wartość) – 85%, Radius (Promień) – wartość 1, Threshold (Próg) – wartość 4.
Krok czwarty

Następnie spróbuj zastosować filtr Unsharp Mask (Maska wyostrzająca) ponownie, przy użyciu tych samych ustawień. Jeśli zdjęcie stanie się wówczas zbyt ostre, wydaj polecenie Edit/Fade Unsharp Mask (Edycja/Zanik Maska wyostrzająca). W oknie dialogowym tego polecenia przesuń suwak Opacity (Krycie) do wartości 50%. Ten prosty zabieg sprawi, że intensywność ostatnio wykonanego polecenia (czyli w tym przypadku – wyostrzenia) spadnie o połowę.

Krok piąty

Ponownie rozwiń menu Image/Mode (Obrazek/Tryb) i wybierz polecenie RGB Color (Kolor RGB).

Metoda ta jest często stosowana przez zawodowych fotografików, umożliwia bowiem silne wyostrzenie zdjęcia, a jednocześnie pozwala uniknąć przekłamań obrazu, które mogą pojawić się podczas intensywnego wyostrzania innymi sposobami.

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *